Колишні президенти України заявили про солідарність із чинним главою держави та назвали дії польської сторони несправедливими
Другий, третій і п’ятий президенти України Леонід Кучма, Віктор Ющенко та Петро Порошенко заявили про відмову від польських «Орденів Білого Орла» після того, як президент Польщі Кароль Навроцький ухвалив рішення позбавити цієї нагороди президента України Володимира Зеленського.
Леонід Кучма наголосив, що був удостоєний польського ордена у 1997 році за президентства Александра Кваснєвського. Він нагадав, що одним із головних пріоритетів його роботи на посаді президента було зміцнення українсько-польських відносин.
«Прощаємо і просимо прощення» – саме цей принцип, за словами Кучми, був покладений в основу примирення між двома народами за участі Папи Римського Івана Павла ІІ. Колишній глава держави також відзначив підтримку, яку Польща надавала Україні після початку повномасштабного російського вторгнення.
Водночас він заявив, що не може залишатися власником цієї нагороди після останніх рішень польської влади.
«Нинішній недружній крок президента Навроцького не може перекреслити все те, що було зроблено раніше. Але сьогодні я не маю іншого вибору, ніж відмовитися від високого польського ордена. Не для того Україна прийняла бій від Росії, яка обґрунтовувала своє вторгнення історичними претензіями, щоб сьогодні вже інші країни диктували нам нашу історію та визначали, кого нам шанувати», – зазначив Кучма.
Третій президент України Віктор Ющенко особистої заяви не робив, однак про його рішення повідомила прессекретарка Ірина Ванникова. За її словами, Ющенко відмовився від нагороди на знак незгоди з рішенням польської сторони.
Вона наголосила, що орден був знаком пошани не лише до конкретної людини, а й до всього українського народу, який платить високу ціну за свободу та незалежність.
«Будь-які спроби переглянути це рішення сьогодні виходять далеко за межі ставлення до одного політика. Вони неминуче зачіпають мільйони українців, які щодня боронять свою країну на фронті, працюють для перемоги в тилу і втрачають найдорожчих у цій війні», – зазначила Ванникова.
Читайте також: Президент Польщі позбавив Зеленського найвищої державної нагороди – ордену Білого Орла
Згодом про аналогічне рішення оголосив і п’ятий президент України Петро Порошенко. Він назвав дії Кароля Навроцького помилковими та несправедливими щодо українського народу.
За словами Порошенка, як у випадку з Володимиром Зеленським, так і у випадку з ним самим, нагорода була відзнакою не стільки для президентів, скільки для всіх українців і військових, які захищають Україну та безпеку Європи.
«Тому я прийняв рішення відмовитися від Ордену Білого Орла. Два тижні тому я обіцяв колегам на погоджувальній раді зробити цей крок, якщо нам не вдасться переконати президента Навроцького не ухвалювати хибне рішення. На жаль, цього зробити не вдалося», – заявив Порошенко.
Водночас він підкреслив, що його відмова від нагороди не спрямована проти польського народу. Порошенко також подякував Польщі за підтримку України та допомогу українцям у найскладніші періоди війни.














