Експозицію модернізували понад два роки, поєднавши трагедію 1986 року із сучасними подіями
У Києві 27 квітня 2026 року Національний музей «Чорнобиль» відкрив оновлену експозицію, присвячену 40-й річниці аварії на ЧАЕС. Роботи з її оновлення тривали близько двох з половиною років і охопили майже весь музейний простір.
Експозиція налічує понад 22 тисячі свідчень, які розповідають про подвиг українців під час ліквідації наслідків катастрофи у 1986 році та в наступні роки. Водночас автори проєкту інтегрували в неї і сучасний контекст — події після повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році. Зокрема, йдеться про захоплення ЧАЕС російськими військами та подальші регулярні обстріли об’єкта після його звільнення.
За словами творців експозиції, їхнім завданням було зробити музей доступним і зрозумілим для різних поколінь. Ліквідатори можуть побачити відображення власного подвигу, а діти — у сучасному форматі дізнатися про події 1986 року.
Окрему увагу приділили освітньому напрямку. У музеї облаштовано спеціальний простір, де можуть проводитися заняття для школярів, у тому числі для дітей з особливими освітніми потребами. Екскурсії проводять фахівці, переважно випускники історичних факультетів, які володіють іноземними мовами.
Серед експонатів — раніше засекречені документи, що проливають світло на реальний стан справ на ЧАЕС до аварії. Вони свідчать, що до 1986 року на станції сталося щонайменше п’ять аварій і десятки технічних збоїв, які радянська влада приховувала. Зокрема, не було оприлюднено інформацію про радіаційний інцидент 1982 року, про який навіть мешканців Прип’яті не повідомили.
Читайте також: Окупація музеїв: The Independent розповіло, як Україна намагається повернути викрадені цінності
Одним із найвражаючих елементів є багатовимірна діаграма, що відтворює стан електростанції до аварії, у момент вибуху та після нього. Відвідувачі можуть простежити події ночі з 25 на 26 квітня 1986 року: від підготовки до експерименту до моменту, коли о 1:23:40 реактор виходить з-під контролю, а вже за кілька секунд стається вибух, який знищує четвертий енергоблок.
Також у музеї представлено інсталяцію, що розповідає про історію міста Чорнобиль задовго до будівництва АЕС — ще з часів Київської Русі.
У музеї наголошують, що робота над експозицією не завершена — у майбутньому її планують доповнювати новими матеріалами та елементами.














